Het in 2024 ingediende wetsvoorstel Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen moet volledig digitaal en hybride vergaderen binnen de VvE wettelijk mogelijk maken. De beoogde ingangsdatum van 1 januari 2025 werd echter niet gehaald. Het gewijzigde wetsvoorstel is op 16 december 2025 door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer zal begin 2026 het wetsvoorstel ter stemming leggen, en de datum van inwerkingtreding wordt later nog vastgesteld.
Het wetsvoorstel creëert een helder en toekomstbestendig kader voor het volledig digitaal organiseren van algemene vergaderingen. Daarmee wordt niet alleen voorzien in een duidelijke behoefte uit de praktijk, maar worden ook expliciete randvoorwaarden gesteld aan het gebruik van elektronische communicatiemiddelen en wordt digitale oproeping eenvoudiger.
Vaardigheden leden VvE’s
De wet geldt straks niet alleen voor VvE’s, maar ook voor privaatrechtelijke rechtspersonen (B.V.’s, N.V.’s) en verenigingen zoals bijvoorbeeld sport- of recreatieparkverenigingen. Bij de behandeling van het wetsvoorstel is aandacht gevraagd voor VvE’s omdat er zorg was dat leden die digitaal minder vaardig zijn buitenspel kunnen komen te staan als vergaderingen uitsluitend online plaatsvinden. Dat risico is bij VvE’s extra groot. Het lidmaatschap is niet vrijwillig omdat eigenaren van rechtswege lid zijn. Daarbij kunnen besluiten van de VvE grote gevolgen kunnen hebben voor de woonomgeving en de kosten van appartementseigenaren.
Evenwicht tussen flexibiliteit en bescherming
Speciaal voor VvE’s is het voorstel aangepast en is daarin een regeling opgenomen om de positie van digitaal minder vaardige leden te beschermen. Het bestuur van een VvE krijgt straks bevoegdheid om een volledig digitale vergadering bijeen te roepen, zonder voorafgaande toestemming van de vergadering. Tegelijkertijd wordt een belangrijke waarborg ingebouwd: leden die samen minimaal een kwart van de stemmen hebben, kunnen afdwingen dat de vergadering óók fysiek toegankelijk is. Zo wordt geprobeerd een evenwicht te vinden tussen flexibiliteit en bescherming van individuele leden.
VGM NL volgt de verdere behandeling van het wetsvoorstel, waaronder de stemming in de Eerste Kamer, nauwlettend. Zodra zich nieuwe ontwikkelingen voordoen, zullen wij onze leden daarover informeren. Heeft u in de tussentijd vragen over de mogelijke gevolgen voor uw organisatie of wilt u alvast vooruitkijken naar de praktische implicaties? Dan vernemen wij die graag via [email protected] zodat wij u gericht kunnen adviseren.

